Czym jest tak naprawdę wolność finansowa?

„W przeszłości, zawsze patrzyłem na moją pensję jako miarę mojego zdrowia finansowego. Jeśli mam dobrą pensję, to znaczy, że dobrze sobie radzę w życiu i że moje finanse osobiste są w porządku. Tak właśnie myślałem. Dziś jest dla mnie jasne, że zarabianie dobrej pensji jest w porządku, ale liczba, która naprawdę się liczy to wolność finansowa, którą posiadasz.

Wolność finansowa to liczba miesięcy, które możesz przeżyć bez obniżania poziomu wydatków, gdybyś dziś rzucił pracę. Jest to twoja poduszka bezpieczeństwa na wypadek, gdyby sprawy przybrały naprawdę zły obrót lub gdybyś zdecydował się na przykład rozpocząć nową przygodę zawodową. Grubość tej poduszki, czyli wolności finansowej, której potrzebujemy jest dla każdego inna. Są tacy, którym wystarczą trzy lata i tacy, którzy potrzebują 10 lat, aby czuć się bezpiecznie. Bez względu na to, jaka jest twoja rzeczywista liczba, osiągnięcie tego celu zmienia twoje spojrzenie na życie.

Moja wolność finansowa wynosi 14 lat, co oznacza, że gdybym dziś rzucił pracę, mógłbym utrzymać ten sam standard życia bez pracy do 2035 roku.

Określenie swojej wolności finansowej jest proste. W rzeczywistości możesz to zrobić w trzech prostych krokach, które nie zajmą Ci dużo czasu.

Krok 1. Ile masz pieniędzy? Zsumuj pieniądze, które masz na koncie, na lokatach… Uwzględnij także zasiłek dla bezrobotnych, który będziesz pobierał, ale nie sumuj tego, ile wart jest twój dom lub samochód. Sumuj tylko to, co możesz szybko zamienić na pieniądze (sprzedaż domu zajmie trochę czasu) i bierz pod uwagę tylko swój własny majątek, a nie majątek partnera czy to co mogą zostawić ci rodzice.

Krok 2. Jakie są twoje miesięczne wydatki? To jest to, co zajmie najwięcej czasu jeśli chcesz uzyskać bardzo dokładną liczbę. W tej części musisz zsumować swoje stałe i zmienne wydatki.

Krok 3. Oblicz swoją wolność finansową. Aby dowiedzieć się jaki jest rzeczywisty stan twoich finansów osobistych, wystarczy podzielić pierwszą liczbę przez drugą. To da ci liczbę miesięcy, przez które mógłbyś utrzymać się bez pracy.

Oto jak zmienia się twoje życie, gdy posiadasz wolność finansową

Wolność finansowa jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na sposób w jaki patrzysz na życie o wiele bardziej, niż mogłoby się wydawać. Istnieją trzy aspekty w których poprawa jest stopniowa i prawie jej nie widać, chyba że się nad tym dobrze zastanowimy. Kiedy jednak zmiana następuje, jest nieodwracalna i odczuwasz ogromne uwolnienie, jakbyś pozbył się ciężaru.

Pierwsza z tych zmian polega na tym, że odnosisz więcej sukcesów zawodowych. Istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy poziomem wolności finansowej a wydajnością pracy. Powodem jest to, że ponieważ masz poczucie bezpieczeństwa, tracisz strach przed porażką i strach przed brakiem pracy. Dzięki temu stajesz się bardziej sobą, bardziej kreatywny i masz więcej inicjatywy. Bez tego strachu będziesz w stanie odpowiedzieć swojemu szefowi na to, na co inni się nie odważą.

Drugą ze zmian jest to, że pracujesz w tym, co lubisz. Kontynuując poprzedni przykład, nie musisz znosić przełożonego, którego nie lubisz, ani być na stanowisku, które cię nie satysfakcjonuje. Ponieważ masz dużą poduszkę bezpieczeństwa, nie boisz się podejmować takich decyzji jak zmiana pracy czy założenie własnej firmy.

Trzeci punkt jest najważniejszy. Z wolnością finansową jesteś szczęśliwszy i możesz cieszyć się życiem bardziej, ponieważ zmienia się twoja perspektywa. Tam, gdzie wcześniej widziałeś „ale” i wady, zaczynasz dostrzegać możliwości. Na tym polega magia życia bez obaw finansowych.”