Inwestorzy mają dziś tak wiele opcji jeśli chodzi o inwestowanie, że łatwo jest poczuć się przytłoczonym. Najważniejsze jest dobre zrozumienie instrumentów inwestycyjnych, które wybieramy, a także realistyczne oczekiwania dotyczące tego, co możemy osiągnąć, a czego nie.

Jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę w naszych inwestycjach. Żaden z nich nie powinien być tak skomplikowany, abyśmy nie mogli go zrozumieć. Jeśli nie rozumiemy jakiegoś produktu, najlepiej w niego nie inwestować. Złożoność świata inwestycji wynika nie tyle z trudności w zrozumieniu, na czym polega każdy z instrumentów (fundusze inwestycyjne, akcje, plany emerytalne…), ale także w wyborze odpowiedniego instrumentu w zależności od okoliczności.

Niektóre z podstawowych cech, które musimy obserwować i rozumieć w odniesieniu do naszych inwestycji to: opodatkowanie, rentowność i płynność.

Każda inwestycja pociąga za sobą szereg implikacji podatkowych, które czasami mogą być bardziej istotne niż wielu osobom się wydaje. Tak jak inne aspekty naszych inwestycji, takie jak rentowność są dość niepewne, tak opodatkowanie jest czymś, co możemy z reguły przewidzieć z dużym wyprzedzeniem.

To znaczy, że wiemy dokładnie, ile będziemy musieli zapłacić fiskusowi za uzyskane zyski kapitałowe. Najrozsądniejszą strategią będzie zatem próba maksymalnego obniżenia kosztów podatkowych. Na szczęście istnieje szereg form prawnych zachęcających do długoterminowych profesjonalnych inwestycji, które wiążą się z pewnymi korzyściami podatkowymi.

Wyraźnym przykładem są fundusze inwestycyjne, formalnie zwane instytucjami zbiorowego inwestowania. Inwestor, który zdecyduje się na zainwestowanie swoich pieniędzy w fundusz inwestycyjny zarządzany przez profesjonalistę, może dokonywać transferów pomiędzy funduszami bez konieczności ponoszenia kosztów zysków kapitałowych aż do momentu ostatecznej spłaty. W międzyczasie będzie on/ona korzystał/a z odroczenia podatku.

Uwzględnienie tych aspektów fiskalnych może oznaczać znaczący wzrost rentowności jaką uzyskujemy w długim okresie. Choć na pierwszy rzut oka oszczędności mogą wydawać się niewielkie, to efekt procentu składanego sprawi, że w dłuższej perspektywie nasze inwestycje będą rosły w zaskakujący sposób.