Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z.o.o. – co wybrać?
Prowadzenie firmy to dla wielu spełnienie marzeń. W końcu to my będziemy mieć wpływ na rozwój firmy, a nie nasz pracodawca. Jednak jako przyszli przedsiębiorcy musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Prowadzenie firmy wiąże się z obowiązkiem płacenia podatków. Wśród początkujących przedsiębiorców najczęściej wybierane sposoby prowadzenia firmy to spółka z.o.o. i jednoosobowa działalność gospodarcza. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Musimy przeanalizować wiele kwestii, żeby podjąć właściwą decyzję.
Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z.o.o. – co wybrać?
Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę w wyborze jest charakter naszej firmy. Jeśli pracujemy sami bądź zatrudniamy pracowników, a jednocześnie nie ponosimy dużego ryzyka to dobrym wyborem może być jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeśli jednak inwestujemy duże pieniądze, a ryzyko niepowodzenia jest stosunkowo wysokie, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu rozwiązaniu nie odpowiadamy za zobowiązania firmy własnym majątkiem, co ma miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Oczywiście spółka z.o.o. to nie jedyna dostępna opcja, jednak dla wielu to najlepszy wybór.
Warto również przyjrzeć się błędom popełnianym przez innych w przeszłości, abyśmy sami nie popełniali ich w biznesie. Przeczyta o tym, jak wyglądała ekonomia w dawnych czasach https://www.kaliszonline.pl/2021/12/ekonomia-i-zycie-religijne-w-kaliszu/.
Powszechnie przyjęło się, że spółka daje nam możliwość płacenia mniejszych podatków. Nie jest to do końca prawda. Spółka płaci mniejsze podatki, co pozwala więcej inwestować w rozwój biznesu. Jednak wypłacanie pieniędzy wiąże się z koniecznością kolejnego opodatkowania. Dlatego też konieczna będzie pomoc księgowego bądź radcy prawnego, który wybierze najbardziej opłacalny dla nas sposób wypłacania pieniędzy ze spółki. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo proste i każdy może robić to we własnym zakresie. Dostępne programy do księgowania czy wystawiania faktur są intuicyjnie i łatwe w obsłudze. Koszt tego typu rozwiązania to mniej niż 100 złotych miesięcznie. W przypadku prowadzenia spółki pomoc prawnika czy księgowej będzie niezbędna. Jednoosobowa działalność gospodarcza daje nam także możliwość swobodnego przepływu gotówki między kontem firmowym, a prywatnym. Jednak tutaj za wszelkie zobowiązania odpowiadamy własnym majątkiem.