Praca na etacie czy działalność gospodarcza – co wybrać?

Dobra praca to marzenie wielu z nas. Dla jednych liczą się przede wszystkim zarobki, a dla innych ważna jest atmosfera. Niezależnie od tego co jest dla nas wyznacznikiem dobrej pracy, mamy wybór między pracą na etacie, a prowadzeniem własnej działalności. Obie opcje mają swoje plusy i minusy, dlatego nie ma najlepszego wyboru dla wszystkich. Musimy rozważyć wiele aspektów.

Praca na etacie czy działalność gospodarcza – co wybrać?

Dużym plusem pracy na etacie jest poczucie pewności odnośnie regularnych zarobków. Zwłaszcza jeśli mamy umowę na czas nieokreślony. Wykonujemy swoją pracę w wyznaczonych godzinach i dostajemy za to określoną stawkę. To właśnie to poczucie bezpieczeństwa sprawia, że wiele osób nie rozpoczyna prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a często jest to sposób na większe zarobki. Praca na etacie jest dobra, gdyż nie musimy się martwić formalnościami. Tym zajmie się nasz pracodawca. Podatki, ZUS i składka zdrowotna muszą być opłacane co miesiąc. Jeśli prowadziliśmy własną firmę, musielibyśmy się tym zajmować sami. Do tego dochodzi księgowość. Jeśli planujesz rozpocząć działalność produkcyjną, koniecznie zapoznaj się z działaniem fotowoltaiki https://www.echorzow.pl/planujesz-fotowoltaike-zainwestuj-w-nia-koniecznie-przed-kwietniem-2022-roku/.

Księgowość w firmie możemy prowadzić przy pomocy różnego rodzaju programów, które znacznie wszystko ułatwiają. Możemy to także zlecić księgowemu. Za taką usługę zapłacimy około 300-500 złotych, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Z kolei program do samodzielnego prowadzenia księgowości to koszt kilkudziesięciu złotych. Zatem prowadzenie firmy nie jest trudne. Własna firma jest dobra pod kilkoma względami. Pierwszym z nich jest to, że pracujemy na własny rachunek, a nie na korzyść pracodawcy, co ma miejsce w przypadku pracy na etacie. Zatem to od nas zależy czy osiągniemy sukces. Dużym plusem jest to, że możemy samodzielnie układać grafik. Dzięki temu wybierzemy godziny pracy w których jesteśmy najbardziej produktywni. W przypadku pracy na etacie nie mamy wpływu na grafik. Musimy się dostosować do narzuconego grafiku. Własna działalność gospodarcza będzie dobrą opcją, jeśli chcemy pracować z domu. Jeden pokój możemy przerobić na biuro, w którym będziemy pracować i trzymać dokumentację firmy. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, który musielibyśmy poświęcać na dojazdy do pracy.