Prowadzenie własnej firmy- oto, co musisz wiedzieć

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z ryzykiem. W głowie pojawia się wiele wątpliwości i analizowanie tego, czy oby na pewno warto. Własna firma wiąże się z pokonywaniem słabości oraz wieloma wyzwaniami. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego. Zatem, jak przygotować się do prowadzenia własnej działalności i czego warto się wystrzegać?

Pełna odpowiedzialność za własny biznes

Nienormowany czas pracy, niepewność co do podejmowanych współprac, sporo papierologii, kontrole podatkowe, nieznajomość prawa… To wszystko negatywnie wpływa na decyzje o założeniu firmy. Początkujący przedsiębiorcy często niewiele wiedzą o tym, jakie są realia prowadzenia biznesu. Odwiedź witrynę https://www.walbrzychinfo.pl/, aby uzyskać więcej znakomitych porad biznesowych.

Większość stwierdza, że rzuca etat i przenosi się na „swoje”.

Własny biznes wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Warto dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji. Praca na etacie, to przede wszystkim większa przewidywalność. Wynika to z faktu, że pracownik wie, co ma robić, zna swoje prawa i obowiązki, a niemiłe niespodzianki zdarzają się rzadko.

Pracuje też w określonych godzinach.

Oczywiście wszystko zależy od charakteru pracy, ponieważ etat etatowi nierówny. Tam gdzie godziny pracy są sztywne, w innym miejscu elastyczność może być większa. To z kolei rodzi ograniczenia. We własnej firmie sam ustalasz warunki oraz ramy czasowe, w których pracujesz.

80% firm bankrutuje w pierwszym roku swojej działalności

Według statystyk opublikowanych przez firmę Euler Hermes głównymi przyczynami upadku firm są zmieniające się przepisy podatkowe oraz niedostateczny kapitał. Jako równie ważny powód wymienione zostały także wysokie koszty prowadzenia działalności. Takie trudności mają przeważnie mali i średni przedsiębiorcy.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw napędza polską gospodarkę generując ok. 70% polskiego PKB.

Raport pokazuje, że nawet jeśli firma generuje duże zyski na początku, to z biegiem lat może to ulec zmianie. Niskie marże i duża konkurencja wśród firm wpływają na brak zabezpieczeń i spore koszty rozwoju.

Świadomość zagrożeń przygotowuje do założenia biznesu

Otwierając własną firmę warto znać zagrożenia, które wiążą się z prowadzeniem biznesu. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i odpowiednio przygotować się na zabezpieczenie działalności.

Właściwe zarządzanie

Ustalenie priorytetów przy prowadzeniu własnego biznesu jest istotne. To skupienie na tym, co ważne i co powoduje nasz wzrost oraz przybliża do celu.

Na rynku istnieje wiele książek oraz łatwo dostępnych informacji o tym, co zrobić, aby skutecznie zarządzać sobą w czasie. Korzystanie z tego typu informacji zwiększy motywację oraz pozwoli przekuć skuteczne metody w codzienne działanie.

Warto zachować umiar i zadbać także o sferę prywatną. Zachowanie balansu zawsze wychodzi na dobre, a nadmiar szkodzi. Również w biznesie.

Podejmowanie ryzyka

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie „Kto nie ryzykuje, nie pije szampana”? Jest w nim wiele prawdy. Biznes określić można mianem „jednego, wielkiego ryzyka”. Nie chodzi o to, aby rzucać się w nieznane, ale zdrowo ocenić sytuację na rynku.

Racjonalna i obiektywna ocena sytuacji, ocena szans i zagrożeń, to wyzwanie każdego młodego przedsiębiorcy. Na tej podstawie najlepiej wdrożyć odpowiednie działania, które w przyszłości mogą zaowocować. To czego należy się wystrzegać, to brak odpowiedniego przygotowania w dziedzinie, w której planujemy rozwinąć skrzydła.

 

Zmiana codziennych nawyków i przekonań

 

Nawyki są istotną kwestią przy budowaniu swojego wizerunku oraz zakładaniu biznesu. Nie ukrywajmy, każdy ma swoje. Dla jednego nawykiem będzie zjedzenie pożywnej owsianki z rana, a dla drugiego wypicie mocnej kawy na lunchu.

W przypadku, gdy Twoje przekonania nie są zgodne z tym, jak powinien działać Twój biznes, to nieświadomie będziesz się sabotował. Będziesz łatwo odpuszczał, nie dokańczał zadań, uważał, że nie zasługujesz na wysokie zarobki (według portalu Bankier.pl zaledwie 0,06% Polaków zarabia powyżej 14 000 zł).

Negatywne przekonania mogą osłabić biznes, zanim na dobre się on rozkręci. Metodą wartą uwagi jest przepracowanie nieświadomych założeń na własny temat. Zadaj sobie poniższe pytania:

„Czy jestem wystarczająco dobry, aby prowadzić własną działalność”?
„Czy zasługuję na wysokie zarobki”?
„Jak zareagują najbliżsi, gdy mi się uda”?
To tylko trzy z niewielu pytań, na które warto szczerze przed sobą odpowiedzieć i dążyć do zmiany sposobu myślenia. Dzięki temu, będziemy czuli, że jesteśmy w stanie wziąć pełną odpowiedzialność za prowadzenie firmy.

 

Analiza konkurencji

Konkurencja, której tak bardzo nie lubimy, może być dla nas inspiracją oraz motorem napędowym. Lepsi klienci, większe zyski, kopiowanie pomysłów- to wszystko wpływa na nasz stosunek wobec niej. W końcu nawet najmniejsza wpadka może rzutować na całą branżę, w której Ty i konkurencja działacie.

Zakładając biznes konkurencja stanowi punkt odniesienia do prowadzonych działań.

Nie chcesz być w tyle, więc z dnia na dzień zdobywasz coraz większe doświadczenie, szkolisz się i rozwijasz. To czego obawiałeś się na samym początku po czasie przestaje mieć znaczenie. Doganiasz konkurencję i zdobywasz mocną pozycję na rynku.

Jedynymi z największych rywali w historii byli znani wszystkim Steve Jobs i Bill Gates. Obydwoje obserwowali swoje błędy oraz wyciągali z nich wnioski.